33.9 C
istanbul
30 Temmuz 2021, Cuma

Ekonomide En Son Haber Başlıkları

Türkiye’nin binek otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

AA muhabirinin, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerinden yaptığı derlemeye göre, ocak-haziran döneminde 100'e yakın ülke, özerk bölge ve serbest bölgeye binek otomobil satıldı. Binek otomobil ihracatı, bu dönemde 14 milyar 382 milyon 693 bin dolarlık dış satıma imza atan otomotiv endüstrisinin dış satımından yüzde 34,23 pay aldı. Geçen yıl ocak-haziran döneminde 4 milyar 295 milyon 729 bin dolar olan binek otomobil ihracatı tutarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 14,6'lık artışla 4 milyar 923 milyon 650 bin dolara yükseldi. İlk sıradaki Fransa'ya ihracat yaklaşık yüzde 40 arttı Binek otomobil ihracatı yapılan ülkelere bakıldığında, ilk sırada Türkiye'nin otomotiv sektöründe ikinci ana pazarı olan Fransa'nın yer aldığı görüldü. Bu ülkeye dış satım yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 39,4 artarak 677 milyon 137 bin dolardan 943 milyon 968 bin dolara çıktı. En fazla binek otomobil ihracatı yapılan ikinci ülke ise İta..

Kanola üretiminin desteklerle artırılması hedefleniyor

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, kanola, hafif ve kumlu topraklar dışında hemen hemen her toprakta yetişiyor. İnsan beslenmesinin yanı sıra arıcılıkta ve soya küspesiyle karıştırılarak hayvan yemi olarak kullanılan kanolada dekar başına 347 kilogram ürün elde edilebiliyor. Bu rakam, dekarda ayçiçeği veriminden 50 kilogram daha fazla. Kanola, erken dönemde hasat edildiği için de üreticiye avantaj sağlıyor. Su tüketiminin az oluşu nedeniyle de tercih edilen kanola, barındırdığı yüksek organik maddeler dolayısıyla da toprağın yapısının düzelmesine yardımcı oluyor. Türkiye'de geçen yıl 122 bin ton kanola üretildi Dünyada yıllık kanola üretimi yaklaşık 71,5 milyon ton olarak hesaplanırken, Türkiye'de üretim geçen yıl 122 bin ton oldu. Ülke kanola üretimi son 10 yılda ortalama 115 bin ton olarak gerçekleşti. Tekirdağ, geçen yıl yaklaşık 38 bin ton kanola üretimiyle ilk sırada yer aldı. Bu ili 24 bin tonla Edirne ve 16 bin tonla Konya takip etti. Geçen yıl üretici mali..

Kitle fonlamasında ilk kez 1 milyon lira sınırı aşıldı

Sanal futbol okulu Sensiball VR, paya dayalı kitle fonlamasında bir yatırım turunda 1 milyon sınırını aşan ilk girişim oldu.

Matik, otomatta izlenebilirliğe ve iş geliştirmeye odaklandı

Türkiye’deki otomatların yüzde 90’ı online takip sistemi olmaksızın hizmet veriyor. Bu kapsamda teknolojiye stratejik yatırımlar yaparak izlenebilirliğe ve iş geliştirmeye odaklanan Matik Otomat, işletmelere süreci izleyip kontrol edebilecekleri ve dolayısıyla yönetebilecekleri fonksiyonel bir hizmet haline getirerek teknoloji ile çözümlüyor.

Bankalar, sel bölgesindeki vatandaşların borçlarını erteleyecek

Türkiye Bankalar Birliği, sel felaketinin yaşandığı bölgede olumsuz etkilere maruz kalan müşterilere erteleme ve finansal olanaklar sağlanacağını açıkladı.

Akaryakıt satışında bayram rekoru

Türkiye'de günlük ortalama benzin satışı 8-10 milyon litre, motorin satışı ise 55-60 milyon litre seviyesinde bulunuyor. Seyahatlerin yoğunlaştığı bayram dönemlerinde ise benzin ve motorin satışları artıyor. AA muhabirinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, 9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde 16 Temmuz'da yaklaşık 86 milyon litresi motorin, 18 milyon litresi benzin olmak üzere 104 milyon litreyi aşkın akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı. Tatilin ilk gününde 80 milyon litre motorin satışı yapılırken, benzin satışları 19,1 milyon litreye ulaştı ve toplam akaryakıt satışı 99,1 milyon litre oldu. Arife günü olan 19 Temmuz'da ise yaklaşık 64,6 milyon litresi motorin, 18,1 milyon litresi benzin olmak üzere toplam 82,6 milyon litre akaryakıt satışı yapıldı. Bayram süresince günlük 56-73 milyon litre seviyesinde gerçekleşen akaryakıt satışları tatilden dönüşlerin başlamasıyla yeniden arttı ve 24 Temmuz'da 81,7 milyon ..

Makarna sektörü yıllık ihracat hedefine ulaşacağından emin

Külahçıoğlu, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde makarnanın en çok ilgi gören gıda ürünlerinden olduğunu söyledi. Turizm sezonunun açılmasının iç piyasada hareketlilik sağladığını dile getiren Külahçıoğlu, "Turizm sezonuyla iç piyasadaki durgunluk ve geçen yıl yaşanan kayıplar da telafi edilmiş oldu. Hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdik. Yıl sonunda kişi başına düşen makarna tüketimi yeniden 8 kilogram olarak gerçekleşmiş olacak. Dolayısıyla sektörümüzün iç piyasada da ihracatta da kayıp yaşaması beklenmiyor." dedi. Külahçıoğlu, dış satımda da olumlu bir tablonun yaşandığını vurgulayarak, "Yılın ilk 6 ayında oldukça başarılı bir dönemimiz oldu. Üyelerimizden aldığımız verilere göre 2021 yılının ilk yarısında ihracatımız 645 bin ton seviyesine ulaştı. Bununla 355 milyon dolarlık gelir sağlandı." ifadelerini kullandı. Sektörün 2020 yılında 762 milyon 889 bin dolarlık ihracat yaptığını belirten Külahçıoğlu, "Bu yıl 800 milyon dolarlık ihracat hedefine emin adı..

Trafiğe 6 ayda 607 bin 289 aracın kaydı yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre, haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 24 milyon 729 bin 901 oldu. Bu araçların yüzde 54,3'ünü otomobil, yüzde 16,3'ünü kamyonet, yüzde 14,6'sını motosiklet, yüzde 8,1'ini traktör, yüzde 3,5'ini kamyon, yüzde 2'sini minibüs, yüzde 0,9'unu otobüs ve yüzde 0,3'ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. Haziranda trafiğe kaydı yapılan toplam taşıt sayısı 104 bin 316 oldu. Bu taşıtlar arasında otomobil yüzde 49,8 ile ilk sırada yer aldı. Otomobili yüzde 30,2 ile motosiklet, yüzde 10,6 ile kamyonet, yüzde 5,9 ile traktör, yüzde 2,5 ile kamyon, yüzde 0,5 ile minibüs, yüzde 0,3 ile otobüs ve yüzde 0,2 ile özel amaçlı taşıtlar izledi. Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, haziranda bir önceki aya göre yüzde 35,7 arttı. Artış oranları minibüste yüzde 104, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 86,3, motosiklette yüzde 46,9, otomobilde yüzde ..

13 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bakanlık, ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun kullanılan lavanta, gül, ada çayı, kekik, çörek otu başta olmak üzere, 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için Hazine taşınmazlarını rayiç bedelin binde biri üzerinden kiralamaya devam ediyor. Arazilerin bir dönümü, ortalama 20 lira bedelle kiraya verildi. Bu kapsamda, 2020 ve 2021'in ilk 6 ayında, Balıkesir'de 2,4 milyon metrekare, Kütahya'da 2,1 milyon metrekare, Mardin'de 1,3 milyon metrekare olmak üzere 39 ilde toplam 12,9 milyon metrekare Hazine taşınmazı, tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirilmesi amacıyla kiralandı. Kiralamalarda, tıbbi aromatik bitkiler arasında en çok talep lavantaya geldi. Yaklaşık 8 milyon metrekare arazi, lavanta yetiştirilmek üzere kiralandı. Kiralama süreci nasıl işliyor? Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenen veya gerçek/tüzel kişiler tarafından talep ..

Yılın ilk 3 ayında yapılan seyahatlerde 6 milyar lira harcandı

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ilk çeyreğine ilişkin "Hanehalkı Yurt İçi Turizm" verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk 3 ayında yurt içinde 6 milyon 955 bin kişi seyahat etti. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,4 artarak 8 milyon 309 bin olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 62 milyon 36 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 7,5, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 732 lira olarak kayıtlara geçti. Harcamalar arttı Yerli turistlerin yurt içinde yaptıkları seyahat harcamalarının tutarı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,7 artarak 6 milyar 78 milyon 732 bin lira oldu. Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Bu harcamaların yüzde 95,8'ini 5 milyar 825 milyon 164 bin lirayla kişisel harcamalar, yüzde 4,2'sini ise 253 milyon 568 bin lirayla paket tur harcamaları oluşturdu. İlk çey..

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 35,7 arttı

Haziran ayında 104 bin 316 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, kaydı yapılan taşı sayısı bir önceki aya göre yüzde 35,7 oranında artış kaydetti.

Lise kontenjanları ve lise taban puanları belli oldu! Lise nakil dönemi...

Lise 1. nakil dönemi başladı. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan lise nakil dönemi ile birlikte lise kontenjanları ve lise taban puanları öğrencilerle paylaşıldı. Yerleştirme döneminde bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen adaylar, nakil sürecinde lise kontenjanları ve lise taban puanlarna göre tercihlerini yapacak.

ÇAYKUR, haziran ayı yaş çay bedeli ödemelerine başladı

Alim, AA muhabirine, üreticilerin yarından itibaren yaş çay bedellerini alabileceklerini söyledi. Ödemelerin 3 gün içinde tamamlanacağını belirten Alim, şunları kaydetti: "Mayıs ayında 123 bin 715 ton yaş çay karşılığında üreticilere 468 milyon 155 bin lira ödeme gerçekleştirdik. Haziran ayında üreticilerden aldığımız 190 bin 785 ton yaş karşılığında ise üreticilere yaklaşık 738 milyon lira ödeme yapacağız. ÇAYKUR olarak birinci sürgün yaş çay bedeli olarak üreticilere toplam 1 milyar 206 milyon 155 bin lira ödeme gerçekleştirmiş olacağız."

Lüks kampçılık turizm türünün yasal altyapısı oluşturulacak

Kanunda yer alan düzenlemelere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygun görülen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri veya turizm merkezlerinde, özel sektör katılımıyla "turizm hizmetleri yönetim birlikleri" kurulacak. Turizm sektöründe, Turizmi Teşvik Kanunu ve diğer mevzuatta yer alan teşvik tedbirleri ile istisna, muafiyet ve haklardan yararlanabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırımı belgesi veya turizm işletmesi belgesi alınması zorunluluğu getirilecek. Konaklama tesisleri ve plaj işletmeleri için turizm işletmesi belgesi alınması zorunlu olacak. Kamu kurum veya kuruluşlarının misafirhaneleri, vilayetler evi ile orduevleri bu düzenlemeden muaf tutulacak. Belirtilen süreler içinde turizm işletmesi belgesi alamayan konaklama ve plaj işletmelerinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı 1 ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecek. Lüks kampçılık turizm türünün yasal altyapısı oluşturulacak ve kontrollü gelişimi sağlanacak. Kültür ve turizm korum..

ByLock’un lisans sahibi David Keynes teslim oldu

ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in haziranda teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı bildirildi.

Aydem Yenilenebilir Enerji, 750 milyon dolarlık yeşil tahvil ihraç etti

Aydem Yenilenebilir Enerji, yeşil tahvil için talep toplama sürecini tamamladı. Şirket, yeşil tahvil ihracatından 750 milyon dolarlık gelir elde edecek ve banka borçlarının tamamını kapatacak.

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Dün sınırlı da olsa altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 495,4 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de değer kazancıyla başlamasının ardından, saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,4 artışla 497,4 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 817 lira, Cumhuriyet altını da 3.337 liradan satılıyor. GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.805 dolardan alıcı buluyor. Analistler, bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi altının ons fiyatında alış ağırlıklı bir seyrin hakim olduğunu, Fed'den varlık alımının azaltılmasına ilişkin yapılacak sözle yönlendirmelerin oynaklığı artırabileceğini bildirdi. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.810 ve 1.830 doların direnç konumunda olduğunu kaydeden analistler, olası düşüşlerde 1.780 dolar desteğinin takip edileceğini ifade et..

MTV ödeme son günü ne zaman? MTV ödemesi nasıl yapılır?

MTV ödeme işlemleri devam ediyor. Yıl içinde iki kere ödenen MTV'nin 2. taksidinin son günü yaklaşıyor. Temmuz ayıyla birlikte sona erecek MTV ödemeleri GİB'in internet sitesinden yapılabiliyor. Peki MTV ödeme son günü ne zaman? İşte MTV ödemesine dair merak edilenler...

Son dakika… Milyonları sevindiren gelişme! İlk gaz yakma töreni bugün yapılıyor

Türkiye'nin derin deniz sondajları neticesinde ulaştığı 540 milyar metreküplük doğal gaza ilişkin olarak ilk gaz yakma töreni bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla yapılacak.

Almanya’da tüketici güveni ağustosta beklenti altında

GfK, Almanya'da tüketici güveni negatif 3 puanda sabit kaldı.

Yerli turist ilk çeyrekte 6,8 milyar lira harcadı

Yılın ilk çeyreğinde yurt içinde ikamet eden 6 milyon 955 bin kişi seyahate çıktı. Yerli turistler, seyahate geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,7 artışla 6 milyar 78 milyon TL harcadı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldı

Belediye Başkanı Özcan hakkında, yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik açıklamalarından dolayı soruşturma başlatıldı.

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları haziranda arttı

TCMB tarafından, Haziran 2021 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 6,1 artarak 97,7 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 19,5 artarak 55,6 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 7,8 artarak 40,5 milyar dolar oldu. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) haziranda bir önceki aya göre yüzde 3 azalarak 22,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 17,1 milyar doları anapara, 5,6 milyar doları faizden oluştu. Bu dönemde, Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 65,1 milyar dolar düzeyinden gerçekleşirken, söz konusu tutarın 23,7 milyar doları bir ay ..

DeFacto, Ukrayna ve Özbekistan’da mağaza açtı

Hazır giyim markası DeFacto, Ukrayna Lviv’de ve Özbekistan Andizhan’da iki yeni mağaza açtı.

Lokantacılardan aşı karşıtlarıyla ilgili acilen karar alma çağrısı

Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Yenice, hükümeti aşı karşıtlarıyla ilgili acilen karar almaya çağırdı. Yenice, "Nasıl gece yarısı bir kararnameyle 'kapattık' deyip kapatıyorlar, 'açtık' deyip açıyorlar. Bu konuda da tedbirleri koymak zorundalar. Zorunluluğa uymayan insanlara da yasaklar getirilmeli. Stadyuma, tiyatroya, lokantaya girememek gibi." dedi.

Borsa güne sınırlı düşüşle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,06'lık sınırlı düşüşle 1.358,79 puandan başladı.

YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS tercih kılavuzu yayımlandı

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar YKS tercihleri için beklemeye başladı. Henüz bu süreç başlamasa da, ÖSYM YKS tercih kılavuzunu adayların erişimine açtı. Ağustos ayında başlayacak tercih dönemi öncesinde adaylar, "YKS tercihleri ne zaman başlayacak?" sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. İşte YKS tercih sürecine dair detaylar...

21 tasarruf finansman şirketinin tasfiyesini TMSF yönetecek

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununun 50/A maddesinde yapılan değişiklikle, tasfiye komisyonunun TMSF tarafından atanacağı ve tasfiye işlemlerinin bu komisyon tarafından yürütüleceği hüküm altına alındı. Konuya ilişkin BDDK'dan yapılan açıklamaya göre, Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu ile yasal çerçeve kazanan tasarruf finansman şirketleri için BDDK intibak süreci devam ediyor. BDDK'ya sunulan intibak planları reddedilen toplam 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiye süreçlerini TMSF yürütecek. Bu doğrultuda BDDK'nın tasfiye kararı aldığı şirketlerin çözümlemesini TMSF sağlayacak. BDDK da intibak süreci devam eden şirketlerin mali bünyelerini ve kurumsal yönetimlerini ayrıntılı bir incelemeye tabi tutacak. Başvurmayan..

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları haziranda yüzde 6,1 arttı

TCMB'nin resmi rezerv varlıkları haziran ayında yüzde 6,1'lik artışla 97,7 milyar dolara ulaştı.

Lobi faaliyetleri harekete geçti! Fındıkta rekolte oyunu

Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlükleri koordinasyonunda ziraat odaları, İhracatçı birlikleri, ticaret ve sanayi odaları, borsalar, üniversiteler, Fiskobirlik, Ticaret Bakanlığı, Ulusal Fındık Konseyi temsilcilerinden oluşan fındık rekolte tespit heyeti günlerce sahada çalıştı ve 2021 fındık rekolte tahminini 650 bin ton olarak belirledi.

Hidroelektriğin elektrik üretimindeki payı yüzde 21’e geriledi

Türkiye'de 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde elektrik üretiminde rüzgar ve güneş enerjisinin payı artarken, hidroelektrik santrallerinin payı kuraklık nedeniyle yüzde 33,6'dan yüzde 21'e geriledi.

Şans Topu sonuçları kaçta açıklanıyor? 28 Temmuz Şans Topu çekilişi

Sisal Şans ile kazandırmaya devam eden Şans Topu'nda çekiliş akşamı. Bu akşam gerçekleşecek çekilişte büyük ikramiye 737 bin 812 TL. 28 TEMMUZ ŞANS TOPU ÇEKİLİŞİ SAAT KAÇTA? Haftanın iki günü; Çarşamba ve Pazar günü gerçekleşen Şans Topu'nda çekiliş bu akşam saat 20.00'de www.millipiyangoonline.com adresinden canlı olarak yapılacak. Şans Topu çekilişinin sonuçları açıklandığında haberimizde şanslı numaraları görebileceksiniz.

Bakırda ‘güçlü görünüm’ fiyatları yükseltti

Bakır fiyatları, Çin'de primlerin artması ve stokların düşmesi nedeniyle yükseldi.

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanacak

Koronavirüs Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplanacak.

Çin’de akıllı telefon satışları yüzde 11 azaldı

Çin'in akıllı telefon satışları ikinci çeyrekte yüzde 11 geriledi ve 78,1 milyon adet olarak gerçekleşti.

ÇAYKUR, yaş çay bedeli ödemelerine başladı

ÇAYKUR Genel Müdürü Alim, yaş çay karşılığında üreticilere ödenecek 738 milyon liranın hesaplara yatırılmaya başlandığını açıkladı

Kar Metal, büyüme ivmesini 2’nci kuşak ile hızlandıracak

Kar Metal Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar, 2030 yılına kadar yapacakları yatırımların teknoloji odaklı olacağını belirterek, “Bu süreçteki projelerimizi ikinci kuşakla yürüteceğiz” dedi.

Antalya’ya yerli-yabancı turist akını hız kesmedi

Antalya’ya bu yıl gelen turist sayısı 3 milyonu geçti. Turistlerin yüzde 48’inin sadece temmuz ayında geldiği kaydedildi. Antalya’yı ziyaret eden turist sayısı, 1 Ocak ile 25 Temmuz arasında yüzde 335 arttı.

Türkiye ve dünyanın savunma sanayi devleri IDEF’21’de buluşacak

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından organize edilen fuar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde ve Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda düzenlenecek. “ULUSLARARASI İŞ GÖRÜŞMELERİNE OLANAK SAĞLANACAK” Türkiye’nin ve dünyanın savunma sanayi devlerinin en önemli buluşma platformu olan IDEF’21’e, yurt içinden ve yurt dışından bin 170’in üzerinde firmanın katılması bekleniyor. Fuara 116 heyet katılacağını bildirilirken, heyetlerde geri dönüşler devam ediyor. Fuarın uluslararası iş görüşmeleri açısından olanak yaratacağı da tahmin ediliyor. Fuar açılışına kadar bu sayının çok daha fazla olacağı vurgulanıyor. Fuara katılacağını bildiren üst düzey yetkililerin arasında 28 bakan da yer alıyor. SAVUNMA TEDARİKİNDEN SORUMLU MAKAMLARIN EN ÖNEMLİ BULUŞMASI IDEF’21, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na şu ana kadar 28 Bakan katılacağını bildirdi. Fuara katılacak heyetlerde bakanların yanı sıra Genel..
[vc_text_separator title=”Artanlar/Azalanlar” i_icon_fontawesome=”fa fa-retweet” title_align=”separator_align_left” align=”align_left” add_icon=”true”]


Borsa Özeti sağlayan TradingView