17.4 C
istanbul
6 Haziran 2020, Cumartesi

Ekonomide En Son Haber Başlıkları

Reel efektif döviz kuru Mayıs ayında geriledi

Reel efektif döviz kuru endeksi, Mayıs ayında 68.60 seviyesine geriledi.

ECB muslukları biraz daha açtı

Faizleri değiştirmeyen Avrupa Merkez Bankası, Pandemi Acil Alım Programı’nı (PEPP) 600 milyar euro artırdı. PEPP'nin Haziran 2021'ye kadar devam edeceği duyuruldu.

Akdeniz’in ilk bölgesel dijital fuarı temmuzda yapılacak

COVID-19 salgınının etkisiyle Akdeniz’de ara verilen fuarcılık faaliyetleri, MÜSİAD tarafından düzenlenecek 1’inci Bölgesel Dijital Expo Fuarı ile yeniden başlayacak.

Döviz hesapları yeniden 200 milyar doları aştı

Geçtiğimiz hafta 199,2 milyar dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları bu hafta 200 milyar doların üzerine çıktı.

Yabancılardan 258 milyon dolarlık menkul kıymet satışı

Merkez Bankası'nın verilerine göre yabancı yatırımcılar geçen hafta net 258 milyon dolarlık menkul kıymet sattı

Döviz rezervleri 54,4 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası, brüt döviz rezervleri 55 milyar 595 milyon dolardan 54 milyar 360 milyon dolara geriledi.

“Didim yatırımların yeni merkezi olacak”

Didim’de çok fazla yatak açığı bulunduğunu belirten Didim Genç İşadamları Derneği Fahri Başkanı Özgür Deniz, Turizm Bakanlığı’nın Didim’de turizme uygun hazine arazilerini değerlendirmesi halinde bölgenin turizmden elde edeceği geliri 1.5 milyar dolara çıkarabileceğini söyledi.

Bankaların net kârı 19,7 milyar liraya yükseldi

Bankacılık sektörünün net kârı nisan sonu itibarıyla 19,65 milyar liraya yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bankalar 15,79 milyar lira net kâr açıklamıştı.

“Petroldeki artış küresel toparlanmanın sinyali”

Mayıs enflasyonunu değerlendiren TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, “Özellikle petrol fiyatlarındaki artış ekonomilerin yavaş yavaş açıldığını gösteriyor ancak bu durum, enflasyonda yüzde 10’un altını görmemiz açısından zaman alacak” dedi.

10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferleri başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 10 Haziran'dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını açıkladı.

ING Türkiye Genel Müdürlüğüne Alper Gökgöz atandı

ING Türkiye Genel Müdürlüğü görevine, bankada Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Alper Gökgöz getirildi.

Otomatik vites satışları ‘gaza’ bastı

Türkiye otomotiv pazarında bu yılın ilk 5 ayında otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,07 artış gösterdi.

AXA Sigorta, Aktif Yaşam Derneği ve WWF-Türkiye’den Ortak Proje

AXA Sigorta, Aktif Yaşam Derneği ve WWF-Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği ve daha hareketli bir yaşam tarzının insan sağlığı için yarattığı değeri iklim krizi açısından dünyanın bağışıklığı için de yaratılabileceğine dikkat çekmeyi hedeflediği ‘Dünya için Hareket Et’ projesini duyurdu.

İyi Bir Dünya’da haftanın konuğu: Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir

Şef, Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir İyi Bir Dünya'da Yasemin Salih'in konuğu oldu.

Akaryakıttaki indirimle 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak

Akaryakıt fiyatlarında dağıtıcı ve bayilerin kar marjları üzerinden yapılan ve dün geceden itibaren devreye giren 17 ila 25 kuruş indirimle yıllık ortalama 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak.

Endonezya’da 7,1 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın Kuzey Maluku eyaleti açıklarında 7,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası tsunami uyarısı yapılmadı.

“Fosil yakıtlardan tamamen vazgeçilmeli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, "Fosil yakıtlardan, yani kömürlü termik santrallerden enerji üretme anlayışından bir takvim dahilinde tamamen vazgeçilmeli, temiz ve erişilebilir enerji kaynaklarına geçiş sağlayacak eylem planları hazırlanmalıdır." dedi.

TAV: Milas-Bodrum Havalimanı’nda Uçuşlar Hızlı Başladı

04.06.2020 - Milas-Bodrum Havalimanı’nda bu sabah itibariyle tarifeli iç hat uçuşları başladı. Pandemiye karşı tüm önlemlerin alındığı hav...

Mobilyacılar yılın ikinci yarısında ABD pazarına odaklanacak

Koronavirüs salgını sürecinde dünya pazarından aldığı payı artırmak isteyen ve haziran ayına yüzde 20 ihracat artışı öngörüsüyle başlayan Türkiye mobilya sektörü, geçen yıl ABD'ye yaklaşık 200 milyon dolar olan dış satımını 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Uçak yolculuğunda “fiziki temassızlık” kriteri

COVID-19 salgını sürecinde normalleşme dönemine geçilmesiyle iç hat uçuşlarının başladığı hava yolu taşımacılığında "tıbbi maske" zorunluluğunun yanı sıra yolcular arasında "fiziki temassızlık" kriteri de uygulanacak

ABD’de Floyd için düzenlenen gösterilerde gözaltı sayısı 10 bini geçti

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 10 bini geçti.

İçişleri Bakanlığı: Mayısta 4’ü turuncu, 8’i gri kategoride 78 terörist etkisiz...

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, "Mayıs ayındaki operasyonlarda 4'ü turuncu, 8'i gri kategoride olmak üzere 78 terörist etkisiz hale getirildi." dedi.

“Türk dökümhanelerine talep artacak”

Can Metal Fabrika Müdürü Semerci, "Dünyadaki döküm üretiminde birinci sırada yer alan Çin’den malzeme tedariğinde sıkıntı yaşayan firmalar, kalitesi ve lojistik avantajları sebebiyle Türkiye’deki dökümhaneler ile irtibata geçmeye başladılar." dedi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan Dünya Çevre Günü Mesajı

Dünyanın geleceği sürdürülebilir kalkınmada 04.06.2020 - Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, COVID-19 salgını...

Euler Hermes’ten İhracat Kaybı Uyarısı

Euler Hermes, yayınladığı yeni raporunda 2020 yılının ilk çeyreğinde küresel emtia ticaretinde daralmanın, 2009 yılının ilk çeyreğinden b...

Arçelik, 2030 Sürdürülebilirlik Hedeflerini Açıkladı

04.06.2020 - “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirliği iş modeli olarak benimseyen Arçelik, 2030 yılına doğru kısa-o...

40 ülkeye uçuş başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 10 Haziran'dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını açıkladı. Karaismailoğlu "Yurt dışı uçak seferleri ilk olarak KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan'a başlatılacak." dedi

27 destinasyona uçuş başlattı

Yerli havayolu şirketi Pegasus, yurt içi uçuşlarını 27 destinasyonu kapsayacak şekilde başladığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, dış hat uçuşları ile ilgili olarak da, kısıtlamaların önümüzdeki dönemde kademeli olarak kaldırılmasının beklendiği kaydedildi

58 ileri teknolojinin 50’sinin patenti ABD’nin elinde

Geleceğin 58 teknolojisinin 50'sinde ABD, dünya standartlarında en fazla patente sahip ülke konumunda bulunuyor.

Türk Telekom’dan çevreci hareket

Çevreye uyumlu, doğa dostu çalışmalar yürüten Türk Telekom’un çalışanları 3 yılda, 18 ton elektronik atık toplayarak, geri dönüşüme katkı sağladı.

Mobilyacılarda hedef ABD pazarı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde dünya pazarından aldığı payı artırmak isteyen ve haziran ayına yüzde 20 ihracat artışı öngörüsüyle başlayan Türkiye mobilya sektörü, geçen yıl ABD'ye yaklaşık 200 milyon dolar olan dış satımını 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

İran ve Irak kapılarında yeni dönem tedbirlerle başladı

Kovid-19 nedeniyle bir süredir kapalı tutulan İran ve Irak'a açılan gümrük kapılarında yük taşımacılığı yeniden başlarken "temassız ticaret" uygulamaları sona erdi, geçişlerde gerekli sağlık ve güvenlik tedbirleri titizlikle alınıyor. Türkiye'ye girecek tüm araçlar dezenfekte edilecek ve araç şoförlerinin sağlık kontrolleri yapılacak.Şoförlerin sağlık kontrollerinde Kovid-19 belirtileri tespit edilirse Türk şoförlerin belirlenen yerlerde karantina ve tedavi altına alınmaları sağlanacak, semptom görülen yabancı şoförlere ise geçiş izni verilmeyecek

ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz oldu

ING Türkiye Genel Müdürlüğü görevine, bankada Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Alper Gökgöz atandı. Atamayı değerlendiren ING Grubu Rekabetçi ve Büyüme Odaklı Ülkeler Başkanı Aris Bogdaneris, “Dijital bankacılık stratejisiyle güçlenmeyi hedeflediğimiz Türkiye’de, Gökgöz’ün bu alandaki deneyiminin bundan sonrası için de önemli değer yaratacağına inanıyoruz” derken, Gökgöz de “8 yıldır parçası olduğum ING Türkiye’ye liderlik edecek olmaktan büyük gurur ve heyecan duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl 2 bin 305 ton orkinos avlanabilecek”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl Türkiye'de 2 bin 305 ton orkinos avlanabileceğini belirterek, "Orkinos avcılığından her yıl ülkemize 100 milyon dolar ihracat geliri sağlanmaktadır." ifadesini kullandı.

THY iç hatlarda yoğunluk artıyor

Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri sonrası normalleşme süreciyle birlikte seferlerini artırdı. Bugün 250 iç hat seferi yapacak THY'nin uçuşlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

“Ev yapan dar gelirli aileye 40 bin liraya kadar destek”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin, bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Kovid-19'la mücadele sürecinin başında miktar artışı kararı aldığımız barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek. Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz" dedi

Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,36 arttığını ve yıllık enflasyonun 0,45 puan yükselerek yüzde 11,39 olduğunu açıklamasının ardından TCMB'nin Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı. Raporda, "Mayıs ayında temel mal grubu yıllık enflasyonu, Türk lirasındaki değer kaybının yansımaları ve salgına bağlı etkilerle yükseldi" denirken. "Ulaştırma hizmetleri enflasyonunda kaydedilen yükselişte yolcu kısıtlamasına bağlı olarak birim maliyetlerin yükseldiği şehirler arası otobüs ücretlerindeki artış etkili oldu" ifadeleri dikkat çekti

AKİB’den 5 ayda 4,4 milyar dolar ihracat

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Huriye Yamanyılmaz, 2020 yılının ilk 5 ayında 4 milyar 445 milyon dolarlık dış satım yaptıklarını bildirdi.

Avcı dalgıçlara ilişkin esaslar belirlendi

Su ürünleri avcılığı yapacak su altı adamları, uluslararası akredite dalış eğitim sistemlerine göre eğitim görerek asgari 2 yıldız veya eş değer bir derecelendirme sistemiyle dalıcı olarak belgelendirilmiş olması gerekecek.Eğitim ve sınav süreçlerini tamamlayanlara iki yıl süreli "Bireysel Su Ürünleri Aday Dalgıç Belgesi" verilecek
[vc_text_separator title=”Artanlar/Azalanlar” i_icon_fontawesome=”fa fa-retweet” title_align=”separator_align_left” align=”align_left” add_icon=”true”]


Borsa Özeti sağlayan TradingView