12 C
istanbul
20 Nisan 2021, Salı

Ekonomide En Son Haber Başlıkları

Yeni kurulan ligdeki oyunculara Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası yasağı

UEFA Başkanı Ceferin, "Yeni kurulan Süper Lig'deki oyuncuların FIFA Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası'nda oynaması yasaklanacak." dedi.

Son dakika: Çinliler açıkladı! Çip kıtlığında korkutan gelişme

Dünya çevresindeki otomotiv üreticilerinin son aylarda yaşadığı en ciddi sorun, mikro çip kıtlığı. Çin Otomobil Satıcıları Birliği çip kıtlığının genel otomobil üretimini etkilediğini ve Çin’deki satışları da düşürmeye devam edeceğini beklediklerini açıkladı.

TFF: Bu anlamsız teşebbüsü kabul edilemez buluyoruz

TFF'den Avrupa Süper Ligi projesiyle ilgili, "Futbolun geleceği adına, söz konusu oluşumda yer alan kulüpleri, başlattıkları bu ayrılıkçı eylemden bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz." açıklaması yapıldı.

UEFA, yeni Şampiyonlar Ligi formatını onayladı

UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne 36 takımın katılacağını açıkladı.

MSB: Türkiye ve Yunanistan dördüncü tur toplantıları için mutabakata vardı

MSB, Türkiye ve Yunanistan savunma bakanlıklarının, güven artırıcı önlemlere ilişkin dördüncü tur toplantıları yapma konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

TOKİ’den taksitlere yüzde 20 indirim

Bakan Kurum, "TOKİ'den konut-iş yeri satın alan ve taksitleri devam edenlere yönelik yüzde 20 indirim kampanyasını tekrarlıyoruz." açıklaması yaptı.

Yerini bilen toplamak için dağa çıkıyor! Kilosu 2 bin lira

Antalya'nın Kaş ilçesinde vatandaşlar doğadan topladıkları kendiliğinden yetişen kuzugöbeği mantarını satarak gelir elde ediyor.

ABN AMRO, 480 milyon euro cezayı kabul etti

Hollanda'nın üçüncü büyük bankası ABN AMRO, kara para aklama soruşturmasında 480 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Sanatçı Genco Erkal ifade verdi

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal "cumhurbaşkanına hakaret" suçlaması soruşturması kapsamında ifade verdi.

Çaldıran Belediyesi mıcır satın alacak

Çaldıran Belediyesi Başkanlığı ihale usulüyle mıcır alımı yapacak.

‘Avrupa Süper Ligi’nin ayrıntıları belli oldu

3 ülkeden 12 kulübün kurucusu olduğu açıklanan 'Avrupa Süper Ligi'ne, 3 kulüp daha katılacak, kalan 5 takım ise kendi liginde önceki sezon elde ettiği başarılara göre değişimli olarak lige dahil olacak.

İstanbul Aydın Üniversitesi 49 öğretim üyesi alacak

İstanbul Aydın Üniversitesi profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi kadroları için toplam 49 öğretim üyesi alacağını duyurdu.

Bursa’da 80 tarım ve hayvancılık projesine hibe desteği!

İl Koordinatörü Bilal Tunç, yaptığı yazılı açıklamada, kurum tarafından duyurulan 10'uncu çağrı ilanına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen yoğun ilgi gösterildiğini bildirdi. Sanayi ve tarım kenti olan Bursa'da "Et, süt ve meyve-sebze işleme-pazarlama" sektöründen 57 proje başvurusu aldıklarını belirten Tunç, "Bu projelerin toplam uygun harcamaları 396 milyon lira. Kurumumuzdan destek talebi yaklaşık 164 milyon liradır. 'Hayvancılık' sektöründen ise 23 proje başvurusu kabul ettik. Bu projelerin toplam uygun harcama tutarı 63,5 milyon lira olup kurumumuzdan talep edilen destek miktarı 33 milyon liradır." ifadelerini kullandı. Tunç, İl Koordinatörlüğü olarak bütün sektörlerden başvurusunu kabul ettikleri 80 projeyle çağrı dönemini kapattıklarını aktardı. Projelerin ekonomiye getireceği katma değer hakkında bilgi veren Tunç, şunları kaydetti: "Başvurusunu kabul ettiğimiz bütün projelerin uygun harcama bedelleri 460 milyon lira olup kurumumuzdan Bursa i..

Hazine, iki ihalede 5.1 milyar TL borçlandı

Hazine, 2 yıl (567 Gün) vadeli sabit kuponlu ve 4 yıl (1.519 gün) vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihracı gerçekleştirdi.

AB’de inşaat faaliyetleri şubatta azaldı

Avrupa Birliği'nde (AB) inşaat üretimi, COVID-19 tedbirlerinin katı biçimde uygulandığı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı.

‘Türkiye’deki vaka sayıları dünya ortalamasının 7 katı’

CHP'li Emir, "1 milyon kişi başına düşen vaka sayısında Türkiye ortalaması, AB ve ABD'yi 2'ye katlarken dünya ortalamasının 7 katına çıktı." dedi.

Eşme Ziraat Odası makine ve ekipman alacak

Eşme Ziraat Odası Başkanlığı ihale yöntemiyle makine ve ekipman temin edeceğini duyurdu.

Boreas’tan 100 milyon TL’lik fabrika yatırımı

İklimlendirme sektöründe sunduğu çözümlerle ürünleri, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda firma tarafından tercih edilen Boreas, yeni yapılanma sürecinde 100 milyon TL’lik fabrika yatırımı yapacak. Şirket, bu yatırımla ürün gamını endüstriyel teknoloji alanında geliştirecek.

A Group’tan pırlantacı Swarovski ile ‘akıllı’ işbirliği

Pırlantacı Swarovski’ye ait Swarco Futurit firmasının aydınlatma ürünleri birimini satın alarak Ankara’da armatür üretimine başlayan A Group, Swarovski Ailesi ile birlikte Türkiye dahil 12 ülkede akıllı şehir ve akıllı ulaşım sistemleri kuracak.

Ahmet Şık, TİP’e katıldı

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisi'ne katıldı.

Pakdemirli, İzmir’de hayata geçirecekleri 35 projeyi açıkladı!

Pakdemirli, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğündeki "İzmir Tarım Sektörünün 2021 Yılı Proje Lansmanı" töreninde, İzmir'in birçok ürünün üretiminde Türkiye'de ilk sıralarda yer aldığını, süt üretiminde ikinci, büyükbaş varlığında üçüncü sırada olduğunu söyledi. Geçen yıl tarımsal ihracatın yaklaşık yüzde 14'ünün İzmir’den yapıldığını bildiren Pakdemirli, "Böylece yaklaşık 3 milyar dolara ulaşan tarım ve gıda ürünleri ihracatı ile İzmir, Türkiye’de 2. sırada yer almakta. Bakanlık olarak biz de İzmir’in bu potansiyelini biliyor, kaliteli üretimini destekliyor ve yeni hedeflerle İzmir tarımına güç katmaya devam ediyoruz." dedi. Bakan Pakdemirli, İzmir’e tarım ve orman alanında son 19 yılda reel rakamlarla 17 milyar 200 milyon liralık tarımsal destek verdiklerini ve yatırım yaptıklarını belirterek, "İzmir'in ve Ege'nin önemli ürünleri olan kuru üzüm ve incirini de müdahale alımı kapsamına aldık. Etkin piyasa regülasyonu yanında arz fazlası ürünleri de alar..

Paksoy: Buharlaşan bir paranın olmadığı netleşti

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Stratejist Cüneyt Paksoy şu ifadeleri kullandı: Merkez Bankası kendi görev ve yükümlülükleri noktasında gerekli olduğu hallerde kullanılmak üzere rezerv biriktirir. Bu Merkez Bankası'nın kendi görev tanımı içinde olan bir durum. Bu rezervi gerekli olduğu dönemde de kullanır. Bakan Elvan'dan '128 milyar dolar' açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası arasında yapılan protokolle olağanüstü fiyat hareketlerine karşı veya gerekli koşullarda birbiri arasında belli bir paralellik ve koordinasyonla döviz işlemleri yapılabilmesine imkan tanınmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası arasında yapılan protokolün amacı gerekli anlarda arz-talep noktasında talebin ağırlıklı olduğu noktalarda arzı karşılayacak bir Merkez Bankası kararlılığı amaçlanmaktadır. Net olarak ifadesi de Merkez Bankası'nın rezervlerini gerekli durumlarda kullanma kolaylığını Hazine ve Maliye Bakanlığı ile eş güdümlü proakti..

Son dakika… Bakan açıkladı! Kanal İstanbul…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kuzey Marmara Otoyolu 7'nci kesim Habibler-Hasdal şantiyesinde incelemelerde bulundu. Şu ana kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, Türkiye'nin 19 yıldır ulaştırma ve haberleşme yatırımlarına olağanüstü hız verdiğini söyledi. "7'NCİ KESİMİN HASDAL KAVŞAĞI-HABİPLER KAVŞAĞI ARASINDAKİ YAPIM ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMAYA GELDİK" Bakan Karaismailoğlu, "10,26 kilometre uzunluğundaki 7'nci kesimin Kuzey Marmara Otoyolu'nun 1 kilometrelik Başakşehir Kavşağı ile Habipler Kavşağı arasındaki bağlantısını sağlamıştık. Önümüzdeki günlerde trafiğe açılacak kalan kısmın uzunluğu 9,16 kilometredir. 7'nci kesimin trafiğe açılmasıyla, yüksek şehir içi trafik hacmine maruz kalan mevcut 2'nci Çevreyolu'na alternatif hızlı, güvenli ve konforlu yeni bir ulaşım koridoru ortaya çıkacak. Bağlantı yolları ile birlikte toplan 400 kilometre uzunluğunda olan Kuzey Marmara Otoyolu yapım çalışmalarını tamam..

Facebook çalışanları evden çalışmaya devam edebilecek

BBC'deki habere göre, Facebook'tan yapılan açıklamada, uzaktan çalışmanın "gelecek" olduğu belirtildi. Açıklamada çalışanların, direktörlerinin onaylaması koşuluyla salgından sonra da sürekli uzaktan çalışmak için başvuruda bulunabilecekleri ifade edildi. Facebook'un gelişiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Brynn Harrington, bazı çalışanların evde "gerçekten başarılı" olduklarını ve bunu yapmaya devam etmeyi istediklerini belirtti. Facebook Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg geçen mayısta, şirket çalışanlarının yüzde 50'sinin gelecek 5 ila 10 yılda uzaktan çalışabileceğini ifade etmişti.

Belçika’da ‘zorunlu olmayan’ seyahatlere uygulanan yasak kalktı

Belçika hükümetinin, üçüncü dalga ve Kovid-19'un yeni türleriyle mücadele için 27 Ocak'tan beri uyguladığı zorunlu olmayan seyahatlerin kısıtlanmasına son verildi. Kısıtlama çerçevesinde, Belçika'ya girenlerin veya ülkeden çıkmak isteyenlerin seyahatlerinin mutlaka gerekli olduğunu kanıtlamaları gerekiyordu. Belçika, yasak kapsamında ülkeye Avrupa Birliği (AB) ve Schengen ülkelerinden giriş öncesi "onur beyannamesi" doldurulmasını ve burada seyahatin amacının belirtilmesini şart koşmuştu. Zorunlu iş seyahatleri, bakıma ihtiyacı bulunan kişiye yardım edilmesi, eğitim için yapılacak seyahatler, hastalık veya bir yakının vefatı gibi ailevi sebepler, farklı ülkelerde yaşayan anne-babaların çocuklarını ziyareti, komşu bir ülkede yaşayıp her gün çalıştığı işine gitmek için sınırı geçmek zorunda olanlara istisna kapsamına alınmıştı. Son kararla, Belçika'ya Avrupa ülkelerinden girenlerin veya ülkeden çıkmak isteyenlerin seyahatlerinin mutlaka gerekli olduğunu kanıtlamas..

İşbir, Ergo Yatak’ı satın aldı

İşbir, Ergo Yatak’ın sahip olduğu tesis ve markaların tamamını satın aldı. Şirket, bu satın alma ile yeni markasında, yatak üretim kapasitesini önemli ölçüde artırarak tesiste bonel yaylı, paket yaylı ve visco yatak gruplarında üretim yapmayı planlıyor.

Son dakika… İkinci el araç alacakları üzen açıklama!

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, bugünlerde ikinci el araç piyasasında fiyatların düşmesine yönelik beklentinin aksine artışlar görülebileceği uyarısında bulundu.

‘En stratejik proje Kanal İstanbul olacak’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yatırımlara ilişkin yaptığı açıklamada, "Son 19 yılda ulaşım ve iletişim modlarına 1 trilyon 86 milyar liralık yatırım yaptık." dedi. Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin, "Marmara Bölgesi'nin gelecek resminde en stratejik, katma değerli proje yapımına kısa süre sonra başlayacağımız Kanal İstanbul olacak" değerlendirmesinde bulundu

AB’de inşaat üretimi şubatta düştü

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Avro Bölgesi'nin şubat ayına ilişkin mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi verilerini yayımladı. Buna göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi, şubatta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,1, 2020'nin şubat ayına göre de yüzde 5,8 geriledi. AB'de ise inşaat üretimi, şubatta önceki aya göre yüzde 1,6, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 5,4 düşüş gösterdi. AB ülkeleri arasında inşaat üretiminde aylık bazda en fazla artışın görüldüğü ülkeler yüzde 9,2 ile İsveç, yüzde 8,8 ile Avusturya ve yüzde 2,3 ile Romanya oldu. En fazla düşüş ise yüzde 11,7 ile Macaristan, yüzde 6,9 ile Polonya, yüzde 6 ile Fransa ve Slovakya'da gerçekleşti.

Kredisiz konut satışlarında tüm zamanların en yüksek mart rakamı görüldü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, kamu bankalarınca 2020 Haziran'ın ilk günlerinde başlatılan düşük kredi kampanyasının etkisiyle ipotekli konut satışında tarihi zirve yakalanmış, temmuzda 130 bin 721 adetlik ipotekli satışla tüm zamanların en yüksek rakamı görülmüştü. Haziranın ilk günlerinde başlatılan kampanya sayesinde 26 Haziran haftasında bankalar tarafından verilen konut kredilerinde uygulanan aylık faiz oranı ortalaması yüzde 0,75'e kadar gerilemişti. Sonrasında hem düşük kredi kampanyasının sona ermesi hem de faizlerin yükselmeye başlaması nedeniyle ipotekli satışların toplamdan aldığı pay geriledi. Aradan geçen sürede bankalarca verilen konut kredisinin ağırlıklı aylık ortalaması 9 Nisan haftasında yüzde 1,52'ye (yıllık yüzde 18,22) kadar yükseldi. Faizlerin yükselmesi, vatandaşları peşin ve senetli alımlara yönlendirdi. Bu nedenle geçen ay kredisiz satışlarda 89 bin 426 adetle tüm zamanların en yüksek mart ayı rakamı görüldü. "Her 1..

Türk çiftçisi salgın döneminde topraktan kopmadı, üretimi artırdı

Hasdemir, tohum dağıtım töreni için geldiği Afyonkarahisar'da, AA muhabirine, 3 bin 649'u endemik olmak üzere 12 binin üzerinde bitki türü bulunan Türkiye'nin, bu coğrafyada önemli bir tarım ülkesi olma özelliğini devam ettirdiğini söyledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla Afyonkarahisar'da 8 yeni bitkisel üretim projesini başlattıklarını anımsatan Hasdemir, "Bu projelerin ana ekseninde de atıl durumda olan, nadasa bırakılan ve boş bırakılan arazileri tarıma kazandırmak üzere tohumu toprakla buluşturan projeleri hayata geçirdik." diye konuştu. Yüzde 75 hibeyle çiftçilere temin ettikleri tohumlarla ülke için önemli ihtiyaç olan, başta yağlı tohumlar olmak üzere ayçiçeği, ketencik, pelemir gibi yağlı tohumların üretimine başladıklarını kaydeden Hasdemir, şunları kaydetti: "Pandemi sürecinde insanlık gıdanın ve tarımın önemini bir kez daha gördü. Bu dönemde Türk çiftçisi evlerine kapanmayıp tarladan, topraktan geri durmayarak bir önceki yı..

Avdagiç’ten İstanbul’daki AVM ve cadde mağazalarına ilişkin öneriler!

Avdagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İTO olarak salgının perakende sektöründe yol açtığı sorunlara ilişkin, markaları ve mağazacılık sektörünü temsil eden 3 önemli derneğin başkanı ile bir toplantı yaptıklarını bildirdi. Avdagiç, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Serhan Tınastepe ve Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı İzzet Stamati'nin katıldığını aktardı. Toplantı yaptıkları 3 sektör derneğinin temsil ettiği 500'ü aşkın markanın Türkiye ve yurt dışında 115 bin mağaza ve satış noktası bulunduğu anlatan Avdagiç, bu mağaza ve satış noktalarının 700 binin üzerinde çalışanı bulunduğunu kaydetti. Toplantıda, mağazacılıkta kira süreçleriyle ilgili yaşanan sorunların ele alındığını belirten Avdagiç, dernek başkanlarının, salgında mağazaların açık kaldıkları sürenin haftada 40 saatin altına indiğine dikkati çektiğini söyledi. "Kira bedelleri işletmeleri..

Kripto para tartışması

Kripto paralar ile ilgili tüm konular ve son gelişmeler Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek Bilim programında tartışıldı. Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto paralarla ilgili üç şehir efsanesine dikkat çekerken, programa katılan FED Eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz, tüm kripto para varlık toplamının dünyada aklanan kara paradan az olduğunu söyledi. Programın ardından sosyal medyaya ikilinin tartışması damga vurdu. Demirtaş'ın programdan önce attığı fakat daha sonra sildiği "Blockchain teknolojisini tam anlamayanlar konuşmasın" mesajına sert tepki gösteren Erkin Şahinöz, "Yayına katılanlara hakaret ettin. Hem de bana. Bunu not alalım. Fazla şımarttınız bu Demirtaş'ı" dedi. Demirtaş ise "Erkin hesabının çalındığını düşünüyorum (yani umarım öyledir). Yoksa bu üslubun çok çirkin ve üzücü." ifadelerini kullandı

Sakarya’dan 1,3 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen yeni yılda üretim ve dış satımdaki yükselişini sürdüren Sakarya, ihracat sıralamasında İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Ankara'nın ardından 7. sırada bulunuyor. Başta otomotiv olmak üzere demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme sanayi, kimyevi maddeler ve mamulleri, makine ve aksamları, çimento cam seramik ve toprak ürünleri, çelik, elektrik elektronik ile mobilya, kağıt ve orman ürünleriyle ekonomiye güç katan Sakarya'dan, yılın ilk 3 ayında yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Salgın nedeniyle ocak-mart döneminde taşıt ihracatındaki payı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 azalan kentte, en çok ihracat kalemi toplam dış satımın yüzde 90,2'sine karşılık gelen otomotiv endüstrisinde yapıldı. Söz konusu satıştan 1 milyar 287 milyon 916 bin dolar gelir elde edildi. Günlük 928 araç banttan indi Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, Türkiye'de ..

Türkiye’nin deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli 75 gigavat seviyesinde

Durak, AA muhabirine, 5 Nisan 2021'de faaliyetlerine başlayan ve "Mavi Vatanın Enerjisi" sloganını ilke edinen DÜRED'in, Türkiye'de deniz üstü rüzgar enerjisi santral yatırımlarının yapılması, geliştirilmesiyle denizcilik ve enerji sektörünün bir araya getirilmesi amacıyla kurulduğunu söyledi. Türkiye'de en büyük açık deniz rüzgar enerjisi potansiyelinin saniyede 9 metre hıza ulaşan Ege Bölgesi olduğunu dile getiren Durak, "Teknik olarak bu bölge 6 gigavat sabit santral, 19 gigavat da yüzer santral olmak üzere toplam 25 gigavat potansiyele sahip. Ege Bölgesi'ni rüzgar hızlarının saniyede 7 ile 8 metreye ulaşan Marmara ve Karadeniz Bölgeleri takip ediyor." diye konuştu. Durak, karasal alanlarda inşa edilen rüzgar enerjisi santralleriyle kıyaslandığında deniz üstü rüzgar santrallerinin daha maliyetli olduğunu ancak yüksek enerji üretimiyle bu maliyetin dengelendiğini anlattı. Enerji ihtiyacının üçte ikisinden fazlasını ithalat yoluyla karşılayan Türkiye'n..

Gram altın ne kadar oldu?

Geçen haftanın son işlem gününde 454-463 lira bandında işlem gören altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,4 artışla 461,1 liradan tamamladı. Gram altın, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,3 üzerinde, 462,4 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 758 lira, Cumhuriyet altını da 3.095 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda cuma günkü kapanışa göre yüzde 0,5 artışla 1.785 dolardan alıcı buluyor. Analistler, ekonomik aktivitenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra beklentilerden hızlı toparlanacağına ilişkin iyimserliğin, açıklanan makroekonomik verilerden destek bulmaya devam ettiğini belirterek, ABD'nin 10 yıllık tahvili faizinin yüzde 1,55'e gerilemesiyle altının ons fiyatının yükseliş eğilimini sürdürdüğünü kaydetti. Bu hafta, perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası kurulu toplantısının yatırımcıların odağında bulunduğ..

170 milyon dolarlık konserve ihraç edildi

AA muhabirinin Ege İhracatçı Birlikleri verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'nin ocak-şubat-mart döneminde konserve ihracatından elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 arttı. Sebze ve meyve konserveleri ile bunların közlenmiş ve salamura edilmiş mamullerini 120'den fazla ülkeye satan Türkiye, yılın ilk 3 ayında 170 milyon 431 bin dolar gelir elde etti. Salça, Dondurulmuş ve Konserve Gıda Sanayicileri Derneği (SALKONDER) Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Seyyar, yaş sebzenin tesislerde işlenmesiyle elde edilen mamul ihracatının her yıl ortalama yüzde 5 büyüdüğünü söyledi. Seyyar, geçen yılı, 2019'a göre yüzde 7'lik bir artışla kapattıklarına dikkati çekerek, "Sanıyorum ki 2021 yılında ihracat artışımız önceki yılların ortalamasının biraz daha üzerinde gerçekleşecek. Sene sonu itibarıyla mamul ihracatında yüzde 10 ila 12 arasında bir ihracat artışı öngörüyoruz. Dünyadaki pazarlarla kontratlarımız yeni başladı ancak ilk gelen bilgiler bir önceki ..

Hollanda ile tekstil alanında iş birliği

Türkiye ve Hollanda tekstil sektöründe sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konularında kapsamlı bir iş birliği modeli ile döngüsel ekonomiye hazırlanıyor. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, "Lojistik avantajımız, güçlü üretim alt yapımız ve AB normlarına üst düzey entegrasyonumuz, geri dönüştürülerek üretilen tekstil ürünlerinde Türkiye'yi bu alanda dünya lideri yapabilecek kapasiteye sahip. Ancak ham madde temininde bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyuyoruz" dedi

Son dakika: Kredi çekenlere güzel, bankalara kötü haber! Flaş iade kararı

Geçtiğimiz haftalarda tüketici mahkemesi, hayat sigortaları ile ilgili önemli bir karar verdi. Önce karardan bahsedeyim. Tüketici, bankadan 100 bin liralık kredi çekti ve kredi işlemleri sırasında banka hayat sigortası yaptı. Tüketici, 30 gün içinde sigortanın iptalini talep etti, banka talebi reddedince, tüketici mahkemesine başvurdu. İşte detaylar...

‘TCMB’nin verileri açıklamasında fayda var’

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, '128 milyar dolar' tartışmalarıyla ilgili konuştu. Şu ana kadar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığı üzerinde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadığını vurgulayan Elvan,''TCMB'den teknik açıklama geldiği için ben de açıklama yaptım. Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemi Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir, burada MB'nin muhabir bir banka aracılığıyla bu alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştiğini görüyoruz. Burada kesinlikle yasal olmayan bir durum söz konusu değil, kesinlikle bir yolsuzluk söz konusu değil" dedi. Veriyi açıklama kararının Merkez Bankası'nın yetkisinde olduğunu kaydeden Elvan, "Bilgi kirliliği söz konusu olduğu için verilerin Merkez Bankası'nın yayımlanmasında yarar görüyorum. Tabii ki takdir Merkez Bankası'nın" diye konuştu
[vc_text_separator title=”Artanlar/Azalanlar” i_icon_fontawesome=”fa fa-retweet” title_align=”separator_align_left” align=”align_left” add_icon=”true”]


Borsa Özeti sağlayan TradingView