5 C
istanbul
20 Ocak 2021, Çarşamba

Ekonomide En Son Haber Başlıkları

EGM memur alımı yapacak! EGM personel alımı başvuruları ne zaman?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) personel alımı yapacağını duyurdu. EGM memur alımı ile 110 personel istihdam edecek. Bu alımlar için başvurular ise 25 Ocak 2021 tarihinde başlayacak ve 29 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek. Başvuru sürecinde KPSS puanı aranırken, adaylar başvurularını İl Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürlüğüne bizzat yapacak.

EBA eleştirisi: 1 milyon kişi girdiğinde sistem çöküyor

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı Sunat, "Milli Eğitim Bakanının 'erişemeyen 1,5 milyon, toplamda 2 milyon civarında öğrenci' açıklaması doğru değildir. Bakan, EBA'ya girişin 3 milyon canlı ders kapasitesine ulaştığını söylemektedir, ancak 1 milyon kişi EBA'ya girdiğinde sistem çökmektedir." dedi.

Resmi Gazete’de bugün (19 Ocak 2021)

Temsilci atamayan Pinterest, Twitter ve Periscope'a reklam yasağı geldi.

2020 yurt dışı verileri: Türk müteahhitler 14.4 milyar dolarlık iş üstlendi

Bakan Pekcan, Türk müteahhitlerin 2020’de yurt dışında 14.4 milyar dolarlık iş üstlendiğini açıkladı. Pekcan, bazı ihale işlemlerinin tamamlanması durumunda rakamın 15 milyar doları aşabileceğini belirtti.

Etlik Şehir Hastanesi’nde 883 milyon Euro borç yapılandırıldı

Ankara Etlik Şehir Hastanesi projesini gerçekleştiren Türkerler ve Astaldi ortaklığı, 883 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredilerini yeniden yapılandırdı. Yeniden yapılandırma sürecinin tamamlandığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi projesinde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

Bakan Varank: Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı

Türkiye'nin üreterek büyümenin tadını aldığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi altyapımız, çalışkan iş gücümüz, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumumuz, dünyanın her yanından yatırımcılar için Türkiye'yi cazip kılıyor." dedi.

Merkez Bankası, piyasayı 43 milyar lira fonladı

Merkez Bankası, bugünkü repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 43 milyar lira verdi.

Akbank Gençlik Akademisi ilk yılında 15 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor

Akbank, geleceğin yetkinliklerini kazandırmak üzere farklı alanlarda gençlere eğitimler verecek olan Akbank Gençlik Akademisi'ni kurdu.

2,5 milyon ton ürün, pazarlama aşamasında çöpe gidiyor

Yaklaşık 53 milyon ton bahçe ürünleri üretimine sahip Türkiye'de üretimin en az yüzde 5'inin pazara hazırlama ve satış aşamalarında ekonomik değerini kaybettiğini belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, "Yani kabaca 2,5 milyon ton ürün pazarlama aşamasında çöpe gidiyor." dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan izin, istifa ve emeklilikle ilgili yeni düzenleme

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilin sağlık müdürlüklerine, personelin yıllık izin, istifa, emeklilik durumundaki yeni düzenlemelere ilişkin yazı gönderildi.

AHBİB, 1,2 milyar dolarlık ihracat yaptı

Geçen yıl birlik olarak yüzde 14,86 artış yakalayıp, 1 milyar 214 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını kaydeden AHBİB Başkanı Hüseyin Arslan, 40’ı aşkın ülkede ihracat artışı sağladıklarını söyledi.

IEA: Küresel petrol talebi günlük 5,5 milyon varil artacak

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2020 yılı Aralık ayına ilişkin "Petrol Piyasası" raporuna göre, küresel petrol talebinin 2021'de, geçen yıla göre günlük yaklaşık 5,5 milyon varil artışla 96 milyon 600 bin varil seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

“Avrupa’nın en büyük gücü olmaya adayız”

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Alican Duran, "Geçen yıl 1,7 milyar dolarlık toplam kağıt ve kağıt ürünleri ihracatımızın 600 milyonunu, 2019'a göre yüzde 6,1 artış kaydeden karton ve oluklu ambalajı oluşturuyor. Buradaki gelişme göz önüne alındığında Avrupa'nın en büyük gücü olmaya adayız diyebiliriz." ifadesini kullandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanlığına Şentürk seçildi

Terör ve darbe girişimi davalarının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesinin başkanlığına Muhsin Şentürk seçildi.

Türkiye’nin baharat ihracatı 200 milyon doları aştı

Türkiye'nin baharat ihracatı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 201 milyon 735 bin dolara yükseldi.

İnternetten mikro ihracata yüzde 50 vergi muafiyeti

Tebliğ taslağı uygulamaya konulduğunda, posta idaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen mal ihracatından kaynaklanan kazanç, elde edildiği takvim yılına ait verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden indirim konusu yapılabilecek.

Işık Plastik, 21-22 Ocak’ta talep toplayacak

Halka arz başvurusu geçtiğimiz hafta onaylanan Işık Plastik, sabit fiyatla talep toplama ve satış Yöntemi yoluyla halka arzında 21–22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplama işlemi gerçekleştirilecek.

CTE katip alımı başvurusu başladı! Katip alımı başvuru şartları açıklandı

CTE katip alımı başvurusu için süreç 18 Ocak'ta başladı. 5 Şubat 2021'e kadar sürecek katip alımı başvurusu süreci öncesinde başvuru şartları belli oldu. Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak alımlarda başvuru yapacak adaylardan KPSS puanı istenecek ve sürecin sonunda 160 katip istihdam edilecek.

Siemens Gamesa ve Siemens Energy’den yeşil hidrojen üretimi iş birliği

Siemens Gamesa ve Siemens Energy, rüzgar gücüyle hidrojen üretmeye yönelik iş birliğiyle 5 yılda yaklaşık 120 milyon euro değerinde yatırım yapmayı hedefliyor.

Engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında COVID-19 aşısı yapılmaya başlandı

COVID-19 ile mücadele kapsamında huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanmasına başlandı.

GNC Makina, 2020’de yüzde 200 büyüdü

Talaşlı imalat sanayi için takım tezgahları üreten GNC Makina, pandemiye rağmen 2020 yılını belirlediği hedeflerin üzerinde bir performansla tamamladı. 2020'de yüzde 200 büyüyen şirket, yeni yılda satış sonrası hizmetlere odaklanacak.

Soğuk havanın etkisiyle doğal gaz tüketiminde rekor kırıldı

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava, Türkiye'nin doğal gaz tüketiminde rekor seviyelerin görülmesine sebep oldu.

Vietnamlı kahve çekirdeği ihracatçısı yüzde 49 hisse satacak

Intimex Group, yüzde 49'luık hisse satışıyla üretim tesisini genişletmeyi planlıyor.

Rio Tinto’nun demir cevheri üretimi 4. çeyrekte arttı

Çin'in endüstriyel faaliyetindeki artış etkisiyle, Rio Tinto'nun dördüncü çeyrek demir cevheri üretimi arttı.

YÖK, doçentlikte yabancı dil puanı için anket düzenleyecek

YÖK Başkanı Saraç, "Yeni YÖK olarak, yükseköğretim sistemimizin bütününü ilgilendiren konularda geniş katılımla karar alma süreçlerini olgunlaştırmak için bundan sonra da kısa anketlerle öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin görüşlerine başvuracağız." dedi.

Rusya ve Ukrayna’ya İhracatta Hedef 15 Milyar Dolar!

18.01.2021 - Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’ya ihracatı pandemiye rağmen yüzde 3 artış gösterdi. 2020’nin Ocak-Kasım döneminde 5,9 milyar ...

TAV 2030’da Karbon Salımlarını Nötralize Edecek

19.01.2021 - TAV Havalimanları’nın da parçası olduğu dünyanın en büyük havalimanı işletmeciliği platformu Groupe ADP sürdürülebilir bir ...

‘Yatırım haberleri peş peşe geliyor’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin üreterek büyümenin tadını aldığını belirterek, "Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi altyapımız, çalışkan iş gücümüz, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumumuz, dünyanın her yanından yatırımcılar için Türkiye'yi cazip kılıyor" dedi.

Ulaştırmada aslan payı demir yollarının

2021 Yılı Yatırım Programı'na göre, söz konusu sektör yatırımları arasında en yüksek pay 17 milyar 812 milyon lira ile demir yollarına ayrıldı. Kara yolu yatırımları için 12 milyar 237 milyon lira, hava yolu için ise 2 milyar 149 milyon lira ödenek tahsis edildi

Yaş meyve sebzede şampiyon Mersin

Türkiye'nin geçen yıl yaptığı 2 milyar 730 milyon 157 bin dolarlık yaş meyve sebze ihracatının 653 milyon 539 bin dolarlık kısmını gerçekleştiren Mersin, bu alanda en fazla dış satım yapan kent oldu

2 ülkenin iş dünyası bir araya geliyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk ve Bangladeş iş dünyasını online bir zirvede buluşturmaya hazırlanıyor. Bangladeş Yatırım Geliştirme Kurumu (BIDA) işbirliğinde düzenlenecek yatırım zirvesinde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, iş birliği ve yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi bekleniyor

Tarımsal sulamaya 8.5 milyar TL kaynak

Tarım sektörü yatırımlarında bu yıl en fazla ödenek 8,5 milyar lirayla sulama alanına tahsis edilirken bunu 2 milyar lirayla bitkisel üretim izledi.

250 yıllık marka satılıyor

Kökleri 250 yıla dayanan ayakkabı ve terlik üreticisi Birkenstock'un satışı için CVC Capital Partners ile görüşme halinde olduğu ifade edildi. Bloomberg HT'nin haberine göre görüşmelerde ilerleme kaydedilirken satışın borçlar dahil 4 milyar euro civarında gerçekleşebileceği belirtiliyor. 3 bin 800 kişinin çalıştığı Birkenstock, 2019 yılında 721.5 milyon euro ciro yapmıştı

Gübretaş’ta üst düzey atama

Gübre Fabrikaları TAŞ'nin (GÜBRETAŞ) bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları AŞ'de Genel Müdür olarak Halit Semih Demircan'ın görevlendirildiği duyuruldu.

Kredi borcu olanlara flaş uyarı. Uzmanlara göre zaman daralıyor

Kredi borcu olanlara flaş uyarı. Uzmanlara göre zaman daralıyorMerkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesi durumunda faiz oranları taşıt kredilerine yansıyacak. Açıklama yapan uzmanlar, bu artışın mevduattan önce kredilere yansıyacağını ve 5 puanı bulacağını ifade ettiler.

Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına beklenen yasak geldi. 3’ncü aşama olan...

Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına beklenen yasak geldi. 3'ncü aşama olan Reklam Yasağı Resmi Gazete'de yayımlandıUlaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 7253 sayılı yasa gereği Türkiye'ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerinin, artık Türkiye'den reklam alamayacağını bildirdi.

JPMorgan’dan flaş Merkez Bankası raporu. Faiz politikasında hiç kimsenin bilmediği veriyi...

JPMorgan'dan flaş Merkez Bankası raporu. Faiz politikasında hiç kimsenin bilmediği veriyi paylaştıABD'li yatırım bankası JPMorgan, yayınladığı raporda, Merkez Bankası'nın (TCMB) bu hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faiz oranını ve bir sonraki adımda da hangi yönde adım atılacağına dair verilere yer verdi.

Bakan Varank’tan Facebook açıklaması

Bakan Varank'tan Facebook açıklamasıSanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Facebook'un Türkiye'de temsilcilik açma kararına ilişkin, "Facebook açısından isabetli bir karar. Türkiye'de herkesin eriştiği bu platformların yerel kanunlardan bağımsız olması düşünülemez." açıklamasında bulundu.

Rusya’nın petrol gelirleri düşüşte

Rusya'nın petrol gelirleri düşüşteRusya'nın petrol gelirleri düşüşte

‘Asya-Pasifik ülkelerine ihracat zamanı’

Ticaret Bakanı Pekcan, "Asya-Pasifik ülkelerini ihracat pazarı olarak görmenin vakti geldi, geçiyor. Bu ülkeler ithalat için uzak değilse, ihracat için hiç değil." dedi
[vc_text_separator title=”Artanlar/Azalanlar” i_icon_fontawesome=”fa fa-retweet” title_align=”separator_align_left” align=”align_left” add_icon=”true”]


Borsa Özeti sağlayan TradingView