26.4 C
istanbul
18 Eylül 2020, Cuma

Ekonomide En Son Haber Başlıkları

Dolar ve euro rekor tazeledi

Döviz kurlarındaki yükseliş haftanın son işlem gününde de devam ediyor. Dolar ve euro rekorlarına bir yenisini eklerken euro/TL 9 lira seviyesine dayandı.

Fenerbahçe’nin gol şarkısını taraftar seçecek

Fenerbahçe yeni sezonda Kadıköy'de oynayacağı maçlarda çalan gol şarkısını değiştirecek. Sarı Kanaryaların gol şarkısını taraftarların oyları belirleyecek.

İspanya’nın en büyük bankası birleşme ile geliyor

İspanya'nın en büyük bankası, Caixabank'ın devlet kontrolündeki Bankia'yı, hisse başına 1.41 eurodan, 4,3 milyar euroya satın alması ile oluşturulacak.

GABORAS, NewYork’u ölçebilecek yüksek teknolojiye sahip

SENYAP Y.K. Başkanı Hikmet Köse ve GABORAS CEO'su Kurtuluş Altun DÜNYA'da Vahap Munyar'ın sorularını yanıtladı.

“AB ticari ilişkilerini çeşitlendirmeli”

Almanya Ekonomi Bakanı Altmeier AB'^nin ticari ilişkilerini çeşitlendirmesi gerektiğini ve Asya'lı tedarikçilere olan bağımlılığını azaltması gerektiğini söyledi.

İklim ve Zirai Meteoroloji Dairesi Başkanlığı kuruldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bünyesinde İklim ve Zirai Meteoroloji Dairesi Başkanlığı kuruldu.

EPDK Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek, ERRA yönetiminde

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) üyesi Ahmet Çağrı Çiçek, Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Bakan Akar: Macron problemlerin üzerine benzin döküyor

Milli Savunma Bakanı Akar, "Macron buradaki problemlerin üzerine benzin döküyor. Bu da çözümü uzattıkça uzatıyor. Hayal gören Macron'un kendisi." ifadesini kullandı.

İstenmeyen mesajlar 1 Aralık itibarıyla son buluyor

İleti Yönetim Sistemi A.Ş Genel Müdürü Dr. Tolga Tüfekçi, İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) 1 Aralık itibarıyla uygulamaya gireceğini ve istenmeyen mesajların son bulacağını söyledi.

Boni Global temas takip çözümü ‘Safe Steps’i tanıttı

Boni Global’in geliştirdiği temas takip çözümü "Safe Steps" ile hem çalışanın sağlığının korunması hem de firmaların üretimlerinin aksamaması hedefleniyor.

YEKDEM uzatıldı mı? YEKDEM destekleri

YEKDEM, 30 Haziran 2021'e kadar uzatıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte YEKDEM desteklerine dair detaylar...

Elektrikli ve hibrit araç teknolojilerinde işbirliği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM ve Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) arasında imzalanan protokol ile elektrikli ve hibrit araçlar için işbirliği sağlanacak.

Sivas’ta tritikalede rekolte yüzleri güldürdü

Buğday ve çavdarın melezinden elde edilen ve kaba yem açığını kapatmada alternatif ürün olarak yetiştirilen tritikaledeki rekolte yüzleri güldürdü.

Benzin ve motorine zam geliyor! Benzin fiyatları ne kadar?

Benzin fiyatları merak konusu... Benzin ve motorine zam geleceği haberi vatandaşların dikkatini çekerken, benzine 28 kuruş, motorine ise 25 kuruş zam bekleniyor.

YEKDEM’de fiyatlar 2030’a kadar geçerli olacak

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasına (YEKDEM) tabi YEK belgeli üretim lisansı sahipleri için belirlenen fiyatlar, 31 Aralık 2030’a kadar uygulanacak.

Apple, Hindistan’da ilk çevrim içi mağazasını açacak

Apple, 23 Eylül tarihinde Hindistan'daki ilk çevrim içi mağazasını açacağını duyurdu.

Ülker, üçüncü kez ‘İyi Yaşam Markası’ seçildi

Ülker, Sustainable Brands Turkey için Nielsen tarafından gerçekleştirilen “Good Life Brands/İyi Yaşam Markaları 2020” araştırmasında, atıştırmalık kategorisinde üst üste üçüncü kez birinci oldu.

Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz

Sağlık Bakanı Koca, "Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her anında eşit olmadığını biliyoruz." dedi.

Selçuk: Uzaktan eğitimde Türkiye’yi bütün ülkelerden daha iyi bir duruma getirmeyi...

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitimle ilgili, "Türkiye'nin bütün ülkelerden daha iyi bir duruma nasıl gelebileceği sorusunu hep gündemde tuttuk ve bunu da çok büyük ölçüde başardık." dedi.

“Okullar tamamen açılmazsa kasımda büyük patlama bekleyin”

21 Eylül’de okul öncesi ve birinci sınıflar için okul zili çalacak. Türkiye’de 1 milyondan fazla öğrenci bu zille birlikte yüz yüze eğitimle ders başı yapacak. Eğitim sektörüne hizmet veren servis, yemek, kırtasiyecilerin de aralarında olduğu tedarikçiler ise yeni gelecek açıklamaları bekliyor.

TMO kuru incirde müdahale alımına hazır

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, kuru incirde müdahale alımına hazır durumda bulunduklarını ancak herhangi bir fiyat vermeden ya da açıklama yapmadan kuru incir piyasasını takip ettiklerini söyledi.

TCMB, repo tutarını 10 milyar TL’ye yükseltti

Merkez Bankası, geleneksel yöntemli repo ihalesinde tutarı yeniden 10 milyar TL'ye yükselttiğini duyurdu.

Çin ile AB arasındaki yatırım anlaşması yıl sonunda imzalanabilir

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin ile Avrupa Birliği’nin yatırım anlaşmasına dair görüşmeleri hızlandırıp en kısa zamanda anlaşmaya imza atma konusunda kararlı olduğu vurgulandı.

Aysun Zaman, LEAD Network Avrupa Danışma Kurulu’na seçildi

LEAD Network’ün Türkiye başkanlığını yürüten Aysun Zaman, LEAD Network Avrupa Danışma Kurulu’na seçildi.

Sayıştay’dan yeni personel alımı! Başvuru için son 2 hafta

Sayıştay Başkanlığı, boş bulunan 45 kadro için denetçi yardımcısı adayı alacak. Kurumun Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, başvuruda bulunanlar eleme, yazılı sınav ve mülakat sınavına tabi tutulacak.

Doların artışı durmuyor. Bir rekor daha geldi

Doların artışı durmuyor. Bir rekor daha geldiDolar kuru, 7,50 seviyesine çıkmasının ardından artmaya devam ediyor. Güne 7,55 liradan başlayan dolar, 7,57 liraya kadar yükselerek yeni bir rekora daha imza attı

Toros Menkul’ü ihalesini Kolo Holding’in patronu Serdar Kolo kazandı

Toros Menkul'ü ihalesini Kolo Holding’in patronu Serdar Kolo kazandıBünyesinde gayrimenkulden sigortaya birçok firmayı barından Kolo Holding’in patronu Serdar Kolo, bir dönemler borsanın en önemli aracı kurumlarından Toros Menkul’ü alarak sermaye piyasalarına adım attı.

“Her zaman ihracatçılarımızın yanında olduk”

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) 2019 yılında gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracata katkı sağlayan başarılı ihracatçıları ödüllendirdi. Ödül töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bakanlık olarak gerek ihracatta devlet destekleri gerekse diğer çalışmalarımızla her zaman ihracatçılarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Sektörümüzdeki tüm firmaları, Bakanlığımızın desteklerinden yararlanmaya davet ediyoruz." dedi.

Türk ilaç şirketi Abdi İbrahim’den 4,2 milyar liralık dev ortaklık: Resmen...

Türk ilaç şirketi Abdi İbrahim’den 4,2 milyar liralık dev ortaklık: Resmen açıklandıTürk ilaç şirketi Abdi İbrahim, İsviçreli OM Pharma’nın en büyük ikinci hissedarı oldu. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, İsviçreli şirkete 4,2 milyar lira ödeyerek yüzde 28,5’lik hissesinin satın alındığını açıkladı.

Abdi İbrahim’den İsviçreli şirketle dev ortaklık

Abdi İbrahim, İsviçreli OM Pharma'ya en büyük ikinci hissedar olarak ortak oldu.Şirketin yüzde 28.5 hissesi için 4.2 milyar TL ödendi

Esnaf sayısı 2 milyona yaklaştı

Türkiye'deki esnaf sayısı ağustos sonu itibarıyla 1 milyon 953 bin 120'ye ulaşırken, bunlara ait iş yeri sayısı 2 milyon 103 bin 745 olarak kayıtlara geçti. Nüfusa göre esnaf yoğunluğunun en fazla olan il yüzde 4,3 ile Burdur, en az olduğu il ise yüzde 0,97 ile Şırnak olarak belirlendi.

Toplam varlıkları 5 katına çıktı

Türkiye'de eğitim sektöründe faaliyet gösteren firmaların toplam varlıkları 2010-2019 döneminde 5 katına çıkarak 37,7 milyar lira oldu. Bu dönemde firmaların öz kaynakları da yüzde 117,2 artışla 2,9 milyar liradan 6,3 milyar liraya çıktı

Aktif büyüklükleri 6 katına çıktı

Sektördeki firmaların aktif büyüklüğü 10 yılda 6 katına çıktı. Firmaların brüt satışları 2010-2019 döneminde yüzde 570 artışla 43,6 milyar liraya yükseldİ. Söz konusu dönemde firmaların öz kaynakları da 4,1 katına ulaştı

Araç sahipleri dikkat: Akaryakıta çifte zam geliyor

Araç sahipleri dikkat: Akaryakıta çifte zam geliyorAkaryakıtta son dakika çifte zam haberi geldi. Benzin ve motorine kallavi bir zam geliyor. Benzinin litre fiyatına 28 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 25 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Zamlar bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere pompaya yansıyacak.

Dünya devi bir fabrikasını kapatıyor işsizler ordusuna 800 kişi daha! Bakanlardan karara tepki: “zalimce” 

Dünya devi bir fabrikasını kapatıyor işsizler ordusuna 800 kişi daha! Bakanlardan karara tepki: "zalimce" Korona virüs nedeniyle yüzde 40 daralan otomotiv sektöründeki, Japon lastik üreticisi Bridgestone Fransa'daki fabrikasını kapasite fazlası nedeniyle kapatacağını açıkladı. Sendika, ise günde 17 bin 500 düşük profilli lastik üreten 800'den fazla çalışanın işsiz kalacağına dikkat çekti. Fransa Çalışma Bakanı Elisabeth Borne ve Ekonomi Bakanı Agnes Pannier-Runacher kararın zalimce olduğunu açıkladı.

“Hiçbir yere uçuş” furyası

Koronavirüs pandemisi nedeniyle zor zamanlar geçiren hava yolu şirketleri uçma deneyimini özleyenlere aynı havalimanı iniş ve kalkışlı seferler başlattı. Avustralyalı Qantas Airways'in alçak irtifadan yapacağı 7 saatlik manzaralı uçuşun, 575 ila 2765 dolar arasında satılan biletleri 10 dakikada tükendi. 10 Ekim'de yapılacak seferde geniş gövdeli Boeing 787 kullanılacak ve uçuşa 134 yolcu katılacak

Kurulan ve kapanan şirket sayısı azaldı

Kurulan şirket sayısı, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 8,33 azalarak 9 bin 352, kapanan şirket sayısı yüzde 17,54 azalarak 1241 oldu

Kâr payı dağıtımında süre uzadı

Sermaye şirketlerinde, 2019 yılı net dönem kârının yalnızca yüzde 25'ine kadarının nakden dağıtımına karar verilebilme süresi yıl sonuna kadar uzatıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tetra Pak, Düşük Enerjili Yeni Üretim Hattı Kurdu

Tetra Pak’tan bir ilk: Meyve suyu, nektar ve gazsız içecekler için düşük enerji tüketimli yeni üretim hattı 16.09.2020 - Devrim niteliğind...

Acrete Dünya Patenti Aldı

17.09.2020 - Uğur Beton ve Metal A.Ş. AR-GE mühendislerinin 2 yıllık çalışması sonucunda traktörler için üretilen Acrete markalı denge ağı...
[vc_text_separator title=”Artanlar/Azalanlar” i_icon_fontawesome=”fa fa-retweet” title_align=”separator_align_left” align=”align_left” add_icon=”true”]


Borsa Özeti sağlayan TradingView