4.3 C
istanbul
20 Ocak 2020, Pazartesi

Ekonomide En Son Haber Başlıkları

Bakan Albayrak: Bu yıl daha fazla değişim hamlesi göreceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı'nda akademisyen ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2019’da sessiz ama devrim niteliğinde önemli ve kritik adımlar atıldığını kaydeden Albayrak, "2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz" dedi.

Egeli ihracatçılar 2020 yılını sürdürülebilirlik yılı ilan etti

Egeli ihracatçılar, "Sürdürülebilir bir dünya için, sürdürülebilir üretim ve ihracat" için çalışacak.

Dolar 5.90’ı geçti

Geçen hafta TCMB faiz indirimi sonrası bir ayın en düşük seviyeleri olan 5.84'ün altını görmesine karşın bu seviyelerde kalıcı olamayan dolar/TL, yeni haftanın ilk ilk işlem gününde 5.90 seviyesinin üzerine çıktı.

2 bin 153 milyarder, 4,6 milyar kişiden daha zengin

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam hazırladığı raporda, dünyanın yüzde 1'lik en zengin kesiminin, 6,9 milyar kişiden 2 kat daha zengin olduğunu belirtti. Raporda, 2 bin 153 milyarderin ise dünya nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin olduğu ifade ediliyor.

Davos Zirvesi yarın başlıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50'inci Dünya Ekonomik Forumu'na, 3 bin civarında iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak.

“Fiyatlar artacak, konuta yatırımın tam zamanı”

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Son 4 yılda konut üretim maliyetleri yüzde 100'e yakın arttı. Bunda kurun da etkisi oldu ama bunu tüketici fiyatlarına neredeyse hiç yansıtmadık. Önümüzdeki dönemde bu maliyetlerin fiyata yansıtılması kaçınılmaz." dedi.

EMAY, asansör kapılarını yazılımdan donanıma yerlileştirdi

EMAY Asansör, normal asansörlerin yanı sıra araç ve yük asansörleri için güçlendirilmiş çelik ray sistemiyle, yüksek dayanımlı kapılar üretiyor. Mühendislik altyapısına güvenen EMAY, tüm elektronik aksamı ve mekaniği kendi bünyesinde yüzde 100 yerli geliştirerek üretebiliyor.

MESS, metal işçisi için zam teklifini yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'ndan yapılan açıklamada, "Çalışma barışı korunarak uzlaşı sağlanması, üretimde durgunluk olmaması amacıyla işçi sendikalarından da çözüm odaklı yaklaşım bekliyoruz." denildi.

Bakan Dönmez: Sinop’ta nükleer santrali başka tedarikçi ile yapabiliriz

Enerji Bakanı Dönmez, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santraline ilişkin, Japon tarafıyla devam etmeme konusunda mutabık kalındığını belirterek, "Başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir" dedi.

Samsun’da üretiliyor, Samsung’dan fazla satıyor

Türkiye’nin yerli teknoloji şirketi Reeder, Samsun’daki fabrikasında ürettiği tabletlerle yıllık 500 bin adete kadar satış gerçekleştiriyor. Şirketin kurucularından Sezen Sungur Saral, Türkiye’de Samsung ve Apple’dan fazla tablet satışı gerçekleştirerek pazar lideri olduklarını söyledi.

MEB öğrencilerin Türkçede dört becerisini ölçtü

Öğrencilerin Türkçede okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini uluslararası standartlarda ölçen "Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı"nın pilot çalışma sonuç raporu açıklandı.

İscehisar Belediyesi, mermer atıklarını yol ve altyapıda kullanacak

İscehisar Belediyesi, ilçedeki mermer ocaklarından çıkan atıkları değerlendirerek, yolların yapımında ve altyapıda kullanacak.

Akteknik premium araçlara kalıp üretiyor

Küçükoğlu Holding iştiraklerinden Akteknik Kalıp, sektörde güçlü adımlar atıyor. Kalıp sektöründeki deneyimlerini teknoloji ile bütünleştirerek, müşterilerinin talepleri doğrultusunda kaliteli ürünler imal eden Akteknik, iç pazardaki yerlerini sağlamlaştırıp, dünya pazarında iddialı hale geldi.

Edumob Group’ta 2020 yatırım yılı olacak

Bünyesinde bulunan üç şirket ile anahtar teslim otel mobilyaları, eğitim mobilyaları, laboratuvar, okul, otel, restoran ve ofis projeleri gerçekleştiren Edumob Group, 2019 yılında, %25 büyüme yakaladı. 2020’yi ise yenide yapılanma ve yatırım yılı olarak öngören grubun yılsonu hedefi %15 büyümek.

Yurt dışı üretici fiyatları yüzde 8.93 arttı

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), geçen yılın aralık ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,81, yıllık bazda yüzde 8,93 yükseldi.

Saraks International, bu yıl Balkan ve Avrupa ülkelerine odaklanacak

Üretimini yüzde 80 yurtdışına kanalize eden Saraks International, 2020’nin ilk çeyreğine kadar üçüncü yurtdışı ofisini Üsküp’e açmaya hazırlanıyor. Bu yıl için Turquality programına da katılmayı planlayan şirketin orta vadeli hedefi tamamen yurtdışı projelerine çalışmak.

Altın fiyatları hafif yükseldi

Gram altın 296 lira, çeyrek altın 486 lira ve Cumhuriyet altını 1.984 liradan işlem görüyor.

Irak’ı kaybeden kanatlı sektörü gözünü Uzakdoğu ve AB’ye dikti

Kanatlı sektörü 2019 yılı ihracatında 400 milyon dolarlık kayıp yaşarken, ürün gönderemediği Irak ve Suudi Arabistan pazarına alternatifler üretiyor. Geçtiğimiz yılın başında 4 milyar dolarlık Japonya pazarına açılan sektör; 2020 için de 1.1 milyar dolarlık Çin pazarını zorlayacak.

Birikmiş ihtiyat akçesinin tamamı kâra katılarak dağıtılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Olağanüstü Genel Kurulu toplandı. 2019 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi karından hesaplanan tutarın yüzde 90'ının avans olarak dağıtılması kabul edildi.

‘Yeni dönemde değişim’ sözü verdi

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, ülkenin sosyal güvenlik sisteminde, yaşlanan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda değişikliğe gitme sözü verdi.

Poşetleri eve teslim edecek

Boyner, mağazalarından alışveriş yapan müşterilerine eve teslimat hizmeti başlattığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, şirketin eve paket teslimatı projesi sadece Boyner alışverişini değil aynı AVM içindeki başka mağazalardan yapılan alışverişleri de kapsıyor. İstanbul'da 10 mağazada başlayan söz konusu hizmetin diğer mağaza ve şehirlere de yaygınlaştırılması hedefleniyor

Memurlardan Karadağ’a gayrimenkul yatırımı

Yeşil pasaport sahibi memurlara 6 ay boyunca oturum izni vermesi bu ülkeyi memurlar için cazip kılarken, bu nedenle birçok memurun 25-30 yıllık birikimlerini Karadağ’da gayrimenkul satın alarak değerlendirdiği ifade ediliyor.

Net UYP’de 347 milyar dolar açık

Net uluslararası yatırım pozisyonu kasımda 347 milyar dolar açık verdi.

Küresel piyasalar pozitif

Küresel piyasalar yeni haftaya pozitif başlarken, veri gündeminin görece zayıf olması nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Senato'daki yargılama sürecinin gündemin odağında yer alması bekleniyor.

Petrol fiyatları artışta

Brent petrolün varili haftanın ilk iş günü uluslararası piyasalarda 65,74 dolardan işlem görüyor.

Eşitsizlikle mücadele dünya GSYH’sine yüzde 5 ekler

Davos Zirvesi öncesi yayınlanan 2020 Sosyal Mobilite Raporu eşitsizlikle mücadelede en önemli etken olan sosyal mobilitenin artırılması yoluyla küresel GSYH’nin gelecek on yılda yüzde 10 artırılabileceğini ortaya koyuyor. Türkiye Küresel Sosyal Mobilite Endeksi’nde 82 ülke arasında 64’üncü.

Japon sanayi devine siber saldırı

Japonya'nın en büyük sanayi şirketlerinden ve ülkenin üçüncü büyük savunma üreticisi konumunda bulunan Mitsubishi Elektrik, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Yapılan açıklamada, şirketin Japonya'daki idari ofisinin bilgisayarlarından yetki dışı erişimle bilgi çalındığı belirtilirken, çalınan bilgiler arasında Savunma Bakanlığı ve Nükleer Düzenleme Otoritesi gibi hükümete bağlı kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmaların yanı sıra elektrik, doğal gaz, telekomünikasyon ve demir yolu gibi altyapı hizmeti sağlayan özel şirketlerle yürütülen projelere dair yazışmaların bulunduğu kaydedildi

Yolcu sayısı 53 milyona dayandı

Türkiye'de, 2019 yılında icra edilen uçak seferleriyle seyahat eden yolcuların yaklaşık yüzde 25'i İstanbul Havalimanı'nda ağırlandı. Geçen yıl, tüm iç ve dış hat uçuşların yaklaşık yüzde 21'i İstanbul Havalimanı'nda yapıldı. İstanbul Havalimanı'ndan geçen yıl 52 milyon 578 bin 8 yolcu seyahat etti

Dünyanın en zengin insanı değişti

E-ticaret şirketi Amazon’un sahibi Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı unvanını LVMH CEO’su Bernard Arnault’a kaptırdı. Bu değişikliğin nedeni ise Amazon hisselerinde yaşanan yüzde 0.7 düşüş ve LVMH hisselerinin yüzde 0,7 oranında artması

Vergiyi hangi bankadan ödeyeceğiz?

Yılbaşından itibaren Kurumlar Vergisi'ni sadece kamu bankalarının vezneleri veya internet şubelerinden ödeyebileceğiz. Ancak kredi kartı ile ödenmesi mümkün olan Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik idari para cezası,mali yapılandırma kanunları taksitlendirilmiş borçlar, tapu harcı, telefon kullanım izin hakkı gibi bir çok vergi de kredi kartı ile ödenebiliyor. Şirketlerin kurumlar ve gelir vergileri ve KDV ödemek içinse mutlaka kamu bankalarında hesap olması şart. Böylece bu bankaların internet siteleri, vezneler veya ATM'lerinden vergimizi ödeyebiliyoruz. Rahim Ak'ın Akıllı Tüketici yazısı

Kadınların alacağı var: 10.8 trilyon dolar

Oxfam'ın Davos zirvesi öncesi yayımladığı rapora göre dünya genelinde 15 yaş ve üzeri kadınlar yıllık 10.8 trilyon dolar değerinde bakım ve ev işini bedava yapıyor. Rapora göre ayrıca dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin serveti 'en yoksul' 6.9 milyar insanın toplam servetine denk geliyor

1.6 milyarlık ‘garanti’ ödemesi

2019 yılı ikinci yarısında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden öngörülen sayıda araç geçmediği için işletmeci IC İçtaş İnşaat–Astaldi konsorsiyumu ICA’ya, devletin garanti kapsamında ödeyeceği tutar büyük ölçüde belli oldu. Ayın son haftasında 1.6 milyar TL dolayında (küçük değişiklik söz konusu olabilir) bir ödeme yapılacak. ICA’ya, yılın ilk yarısı için 1 milyar 450 milyon TL ödenmişti.

YD-ÜFE Aralık 2019’da arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 aralık ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı. Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), geçen yılın aralık ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,81, yıllık bazda yüzde 8,93 yükseldi

İBB’den AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne Halk Ekmek yanıtı

İBB'den AKP'li Üsküdar Belediyesi'ne Halk Ekmek yanıtıÜmraniye Belediyesi’nin Halk Ekmek'le ilgili iddialarına İBB'den cevap geldi. Yapılan açıklamada, "Ümraniye Belediyesi’nin bir süredir dağıttığı ekmeğin İBB tarafından özellikle kesildiği iddiası doğru değildir" ifadelerine yer verildi.

Asgari ücret resti: Masaya oturmayız

Türkiye’nin en büyük ihracatçı kuruluşlarının bulunduğu otomotiv ve beyaz eşya sektöründe 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamazken, Türk Metal Sendikası Bursa’da geniş katılımlı dev bir miting düzenledi. TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret tespit komisyonunda işçi temsilcilerinin sayısının artırılmasını, aksi takdirde masada oturmayacaklarını söyledi. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye İstatistik Kurumu’nu eleştirerek, “TÜİK yetkilileri alışverişi nereden yapıyorsa biz de oradan yapalım” dedi. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi

Çiftçiyi elektrik çarptı! İki yılda yüzde 108…

Çiftçiyi elektrik çarptı! İki yılda yüzde 108...CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin artan elektrik fiyatları karşısında yaşadığı zorlukları dile getirdi. Gürer, son bir yıl içerisinde elektriğe zam oranının yüzde 108’e ulaştığını hatırlattı.

Ekonomik kriz vergiyi de vurdu!

Ekonomik kriz vergiyi de vurdu!2019 bütçesi hazırladığında vergi gelirleri hedefi 756.4 milyar lira olarak hedeflenirken, 673.3 milyar lira vergi toplanabildi.

15 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'den geçen yıl gerçekleştirilen çay ihracatı, önceki yıla oranla yüzde 15 artarak 15 milyon 247 bin 563 dolara ulaştı. En çok ihracat yapılan ülke 5 milyon 876 bin 152 dolarla Belçika oldu. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şaban Turgut, "Türk çayı ihracatının ve ülke çeşitliliğinin yeni yılla birlikte giderek daha da artacağına inanıyoruz. Bu yıl çaydan daha fazla gelir elde etmeyi planlıyoruz" dedi

ABD ile yıllık 20 milyar dolarlık ihracat

ABD Başkanı Donald Trump, görevindeki 3'üncü yılını doldururken, iki ülke arasında bu süreçte yaşanan bazı siyasi ve diplomatik gerilimlere karşın yıllık ticaret hacmi 20 milyar dolar civarında seyretti. DEİK Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, "İkili ticaretimizde siyaset cephesinde yaşananlara paralel bir gerileme söz konusu olmamıştır" dedi

Deride ihracatın büyümesi bekleniyor

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Uyguner, "Her yıl deri sektörü 6-6,5 milyon adet büyükbaş hayvan ham derisine ve 50 milyon adet küçükbaş hayvan ham derisine ihtiyaç duyuyor." dedi
[vc_text_separator title=”Artanlar/Azalanlar” i_icon_fontawesome=”fa fa-retweet” title_align=”separator_align_left” align=”align_left” add_icon=”true”]


Borsa Özeti sağlayan TradingView