5.5 C
istanbul
20 Ocak 2020, Pazartesi
Ana Sayfa Yazarlar Yazar: Ekonomi Ekranı

Ekonomi Ekranı

72 İÇERİKLER 0 YORUMLAR
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı'nda akademisyen ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2019’da sessiz ama devrim niteliğinde önemli ve kritik adımlar atıldığını kaydeden Albayrak, "2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz" dedi.
Egeli ihracatçılar, "Sürdürülebilir bir dünya için, sürdürülebilir üretim ve ihracat" için çalışacak.
Geçen hafta TCMB faiz indirimi sonrası bir ayın en düşük seviyeleri olan 5.84'ün altını görmesine karşın bu seviyelerde kalıcı olamayan dolar/TL, yeni haftanın ilk ilk işlem gününde 5.90 seviyesinin üzerine çıktı.
Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam hazırladığı raporda, dünyanın yüzde 1'lik en zengin kesiminin, 6,9 milyar kişiden 2 kat daha zengin olduğunu belirtti. Raporda, 2 bin 153 milyarderin ise dünya nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin olduğu ifade ediliyor.
İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50'inci Dünya Ekonomik Forumu'na, 3 bin civarında iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak.
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Son 4 yılda konut üretim maliyetleri yüzde 100'e yakın arttı. Bunda kurun da etkisi oldu ama bunu tüketici fiyatlarına neredeyse hiç yansıtmadık. Önümüzdeki dönemde bu maliyetlerin fiyata yansıtılması kaçınılmaz." dedi.
EMAY Asansör, normal asansörlerin yanı sıra araç ve yük asansörleri için güçlendirilmiş çelik ray sistemiyle, yüksek dayanımlı kapılar üretiyor. Mühendislik altyapısına güvenen EMAY, tüm elektronik aksamı ve mekaniği kendi bünyesinde yüzde 100 yerli geliştirerek üretebiliyor.
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'ndan yapılan açıklamada, "Çalışma barışı korunarak uzlaşı sağlanması, üretimde durgunluk olmaması amacıyla işçi sendikalarından da çözüm odaklı yaklaşım bekliyoruz." denildi.
Enerji Bakanı Dönmez, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santraline ilişkin, Japon tarafıyla devam etmeme konusunda mutabık kalındığını belirterek, "Başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir" dedi.
Türkiye’nin yerli teknoloji şirketi Reeder, Samsun’daki fabrikasında ürettiği tabletlerle yıllık 500 bin adete kadar satış gerçekleştiriyor. Şirketin kurucularından Sezen Sungur Saral, Türkiye’de Samsung ve Apple’dan fazla tablet satışı gerçekleştirerek pazar lideri olduklarını söyledi.